در سال های گذشته ترکیه به عنوان یکی از شرکای تجاری قدرتمند ایران در منطقه شناخته شده است. این بازار جذاب شرکت های حمل و نقل را به سرمایه گذاری در این بخش یعنی حمل بار وارداتی از کشور ترکیه وا داشته است. پتانسیل صادرات به بازار کشور ترکیه و به تبع آن افزایش واردات مواد اولیه از این کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست. عمده مقاصد صادرات و حمل بار به ترکیه شهر های استانبول، آنکارا، غازی عینتاپ ، مرسین، قیصریه (کایسری)، بورسا و ازمیر هستند. همچنین واردات محصولات از ترکیه نیز تراز تجاری ایران با ترکیه را افزایش داده است. به عنوان مثال ترکیه و ایران در مورد روی و آلومینیوم همکاری وسیعی دارند، کنسانتره و پودر روی و آلومینیوم از ترکیه به ایران حمل شده و پس از تبدیل به شمش از ایران به مقصد ترکیه حمل می شوند.

مرز های اصلی ارسال بار به ترکیه

مرز بازرگان

از بین چند مرز فعال برای حمل بار به ترکیه بازرگان به عنوان محبوب ترین مسیر بین رانندگان ترانزیت شناخته شده است. خدمات رسانی 24 ساعته و تجهیزات به روز جهت انجام امور مرزی این مرز را به عنوان گزینه ی اصلی صاحبان بار و رانندگان ترانزیت مطرح می کند. اما در سال های گذشته به علت ترافیک شدید و صف های طولانی و اغلب صف های یک الی دو هفته ای، مرز های جلفا و پلدشت جمهوری نخجوان نیز به عنوان مرز های جایگزین پیشنهاد می شوند.
مرز پلدشت و جلفا
به جهت تامین نیاز صادراتی کشور و جلوگیری از صف های سنگین در مرز بازرگان مسیر پلدست و جلفا به عنوان مسیر جایگزین بازرگان پذیرای رانندگان ترانزیت حمل بار به ترکیه و اروپا در نظر گرفته شده است. فعالیت مرزی و پذیرش کامیون ها در این مرز 24 ساعته نبوده و تا ساعت 8 شب ادامه دارد.
مرز رازی
این مرز علاوه بر فعالیت زمینی کمرنگ دارای خطوط ریلی فعال جهت حمل بار ریلی به ترکیه و از ترکیه می باشد.
مرز سرو
این گذرگاه مرزی از شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی 6 کیلومتر فاصله دارد و همچنین با شهر وان ترکیه 300 کیلومتر فاصله دارد. یک مسیر جذاب برای رانندگان ترانزیتی که قصد عزیمت به شهرهایی مثل غازی عینتاپ و مناطق مردنشین ترکیه را دارند محسوب میشود. فعالیت این گدرگاه مرزی تا ساعت 8 شب برقرار است و بعد از آن کامیون پذیرش نمی کند.

موقعیت استراتژیک ترکیه برای ارسال بار به اروپا
​​​​​​​با توجه به موقعیت استراتژیک ترکیه، این کشور به عنوان شاهراه ارتباطی ایران با کشور های اروپایی شناخته شده است. بار صادراتی ایران به اروپا از قبیل پسته، خرما، کیسه جانبو و سایر محصولات صادراتی با کامیون های چادری، یخچالی و تانکری به مقاصدی از قبیل بلغارستان، رومانی، صربستان، ایتالیا و آلمان ارسال می شود.

شرکت حمل و نقل بین المللی افلاک لجستیک با دارا بودن کادری متعهد و مجرب و همچنین به دلیل داشتن قراردادهای همکاری با شرکت های ترکیه ای می تواند دائما برای بارهایی که به مقصد ترکیه راهی میشوند انواع کامیون های چادری و یخچالی در اختیار صاحبان کالا قرار دهد. صاحبان کالا و بار و شرکت های تولیدی و صادرکنندگان بار به مقصد ترکیه می توانند با همکاری شرکت حمل و نقل بین المللی افلاک لجستیک در سریعترین زمان ممکن و با خیالی آسوده بارهای خود را به کشور ترکیه حمل نمایند.

اسناد و مدارک مورد نیاز جهت صادرات به ترکیه:

1 - اسناد صادرات
2 - اخذ گواهینامه CE
3 - فاکتورهای فروش (invoice)
4 - گواهی مبدا (certificate of origin)
5 - گواهی حمل و نقل
6 - فاکتور پروفورما(proforma)
7 - گواهینامه بهداشت


اسناد صادرات به کشور ترکیه
این اسناد شامل دفترچه راهنما، مشخصات کالا، استاندارهای کالا و راهنمای نصب و استفاده کالا می‌باشد که در زمان ارسال کالا باید همراه کالا ارسال گردد.

در فاکتور فروش چه مواردی مشاهده میشود؟
فاکتور فروش شامل شرح کالا، مقدار، اندازه و وزن کالا، مبلغ کالا، کد HS، شرایط پرداخت مبلغ، شرایط تحویل و کشورهای مبدا و مقصد و کلیه موارد لازم باید در این فاکتور ذکر شود.

گواهینامه CE چیست؟
زمانی که شرکتی قصد فروش کالای خود را در کشور ترکیه داشته باشد و این کار را تحت عنوان صادرات انجام دهد باید قبل از آن گواهی CE را دریافت نماید. گواهی CE که بر روی کالا نصب می شود نشان دهنده تطابق کالا با استاندارد های سلامت ، محیط زیست و ورود قانونی به کشور ترکیه را تایید می کند و در صورت نداشتن این گواهی کالا مرجوع می‌گردد.
در این گواهینامه باید نام تولیدکننده، نام صادر کننده یا نماینده قانونی آن، اطلاعات مربوط به کالا و استاندارد کسب شده باید درج شود.

گواهی مبدا چیست؟
در گواهی مبدا کشور صادر کندده کالا کلیه اطلاعات مربوط به به کالا از لحاظ استاندارد و تعداد تایید می‌کند و باید حتما به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
گواهی مبدا باید توسط شرکت صادر کننده یا شرکت حمل و نقل تهیه و توسط اداره گمرک و اتاق بازرگانی تایید شده باشد و در زمان ورود کالا باید نسخه اصلی آن به گمرک تحویل شود.

گواهی حمل و نقل چیست؟
گواهی است که در آن کلیه اطلاعات مربوط به کالا وارداتی بطور کامل وارد می شود و در سه نسخه مخصوص فروشنده ، خریدار و گمرک صادر می‌شود.

فاکتور پروفرما چیست؟
در این فاکتور نام صادر کننده یا فروشنده ، نشانی، تلفن، فاکس و نمابر و نام وارد کننده بهمراه نشانی کامل،شماره و تاریخ صدور پروفرما،تعداد و مقدار کالا، نام و مشخصات فنی کالا، ارزش واحد و ارزش کل، بیمه کالا، مبدا، هزینه های حمل و نقل، مدت اعتبار قیمت پروفرما، روش های پرداخت وجه و روش‌های تحویل کالا در مقصد را بطور کامل توضیح داده است و حتما باید واژه proforma در آن درج گردد.

گواهینامه بهداشت چیست و به چه منظور صادر می‌شود؟
گواهی بهداشت به منظور حفظ سلامت انسانی و برای کالاهای وارداتی و محصولات غذایی مانند محصولات گیاهی همچون دانه های روغنی و محصولات حیوانی مانندحیوانات زنده و گوشت و … دریافت می شود.

​​​​​​​گمرک بازرگان:
شهر بازرگان یکی از شهرهای مرزی در استان آذربایجان غربی و هم مرز کشور ترکیه می باشد که مجاور منطقه آزاد ماکو است. گمرک بازرگان در 1 کیلومتری شهر بازرگان قرار دارد و یکی از مهم ترین گمرکات کشور جهت ترخیص و واردات کالاهای ترکیه ای و اروپایی محسوب می شود بطوری که می توان گفت تقریبا اکثر کالاهای اروپایی از این گمرک وارد کشور می شوند.
این گمرک در سال ۱۳۰۵ تاسیس شده است. جالب است بدانید که این گمرک از سمت ترکیه به گمرک گوربلاغ معروف است و تنها مرز گمرکی بین المللی ایران و ترکیه است که به صورت ۲۴ ساعته مشغول فعالیت می باشد.
از مهم ترین کالاهای وارداتی از این گمرک می توان به پوشاک، انواع ظروف، انواع درب ضد سرقت، لوازم پلاستیکی، لوازم تزئینی، انواع پارچه ها و … اشاره کرد.
قابل ذکر است که عمده کالاهای صادراتی از گمرک بازرگان به کشورهایی همچون عراق، ترکیه، آذرباییجان، ارمنستان، گرجستان، افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان صورت می گیرد که این کالا ها دارای طیف های گوناگونی می باشند که از آنها می توان به سنگ منگنز، ماشین‌های تراش، سنگ‌های اکوسین، موتور گیربکس، ، اجزا و قطعات تریلر‌ها و … اشاره کرد.
گمرک بازرگان دروازه ای برای ترانزیت کالا در این منطقه می باشد به طوری که روزانه صدها کشنده از این گمرک برای کشور ایران و کشورهای همجوار جهت ترانزیت کالاها عبور می کنند و کالاهای وارداتی و صادراتی را حمل و نقل و به مقصد می رسانند.

لطفا با نظرات خود ما را در بهبود خدمات سایت یاری فرمایید

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.